Żurawki ogrodowe – uprawa

Żurawki ogrodowe (Heuchera sp.) mimo swoich niepozornych rozmiarów są jednymi z ważniejszych ogrodowych bylin o ozdobnych liściach. Rośliny te wykorzystywane są także do tworzenia wielogatunkowych kompozycji do donic lub pojemników na tarasy, patia i balkony, a także coraz częściej w bukieciarstwie.

Charakterystyka żurawek ogrodowych

Rodzaj Heuchera obejmuje około 55 gatunków, pochodzących z gór i lasów Ameryki Północnej i Środkowej. Większość roślin jest zimozielona. Ich atrakcyjne ozdobne liście w różnych kolorach i o różnej strukturze, osadzone są na długich ogonkach. Kwitną od maja do sierpnia. Pojedyncze drobne kwiaty mają barwę od białej do czerwonej, znajdują się na szczycie bezlistnej łodygi kwiatowej. Kwiaty w zależności od gatunku zebrane są w grona lub luźne wiechy.

Żurawka potocznie zwana jest drżączką ze względu na drżenie delikatnych kwiatów przy najmniejszym podmuchu wiatru. Mimo, że kwiatostany są niepozorne nie sposób ich nie zauważyć nawet w wielogatunkowej kompozycji. Wśród gatunków zaskakująca jest różnorodność.

Uprawa żurawek ogrodowych

Żurawki są roślinami dla wytrwałych, gdyż stosunkowo wolno rosną. Szczególnie po ostrych zimach w pierwszych dwóch sezonach długo się regenerują.

Żurawki są bylinami stosunkowo łatwymi w uprawie. Nawet początkujący ogrodnik świetnie poradzi sobie z uprawą tej wdzięcznej rośliny.

Stanowisko
Rośliny o jasnych liściach: żółtawych, oliwkowych lepiej rozwijają się na stanowiskach bardziej nasłonecznionych. Im ciemniejsze liście tym roślina potrzebuje mniej światła.

Gleba
Podłoże powinno być przepuszczalne, próchniczne, średnio wilgotne, o odczynie obojętnym.

Mrozoodporność
Są przeciętnie mrozoodporne. W północno-wschodnich rejonach Polski należy osłaniać roślinę przed nadejściem mrozów; korą, liśćmi lub agrowłókniną ogrodniczą.

Rozmnażanie
Żurawka, która rośnie w jednym miejscu od wielu lat, a liście jej zasychają od środka należy jesienią lub wczesną wiosną wykopać, podzielić na kilka mniejszych części i z powrotem wsadzić na nowe stanowiska, w których gleba jest przekopana na co najmniej 30 cm.

Najpopularniejsze żurawki ogrodowe

Żurawka krwista (Heuchera sanguinea) – ma liście zielone, okrągłe lub nerkowate, gęsto owłosione, kwiaty żywo czerwone.

Żurawka drżączkowa (Heuchera x brizoides) – okrągłe, przyziemne liście mają karbowany brzeg. Kwiaty są drobne, dzwonkowate, czerwone, różowe lub białe umieszczone na cienkich, sztywnych pędach.

Żurawka amerykańska (Heuchera americana) – młode liście są marmurkowate i żyłkowane, starsze stają się błyszczące, intensywnie zielone. Kwiaty są brązowo-zielone.

Żurawka drobnokwiatowa (Heuchera micrantha) – tworzy zwarte kępy klapowanych liści. Kwiaty są drobne, beżowo-różowe.

Żurawka ogrodowa Palace Purple

Królową wśród żurawek drobnokwiatowych jest niewątpliwie odmiana ‘Palace Purple’ o silnie błyszczących purpurowo lub wiśniowo-czerwonych liściach. W miejscach cienistych liście będą mniej wybarwione i mniej błyszczące. Najmłodsze listki są marmurkowate i żyłkowane. Rośliny tworzą kępy długoogonkowych liści o wysokości 30 cm i średnicy do 50 cm. Roślina kwitnie od maja do sierpnia. Na łodydze kwiatostanowej, która góruje nad liśćmi tworzą się wiechy składające się z drobnych, beżowych kwiatów. Odmianę tę coraz częściej wykorzystuje się w bukieciarstwie. ‘Palace Purple’ można rozmnażać poprzez wysiew z nasion. Uzyskane siewki w dużym stopniu powtarzają cechy rośliny matecznej.

Gdzie w ogrodzie sadzić żurawki?

Mimo, że z roku na roku przybywa miłośników tych roślin, to jednak nie został w pełni wykorzystany ich potencjał. Nie ma chyba drugiej byliny, którą z taką łatwością można wkomponować w każdą rabatę. W każdym miejscu w ogrodzie żurawki będą mile widziane. Dobrze prezentują się w grupie 10-15 sztuk posadzonych w odstępach co 30 cm.

Żurawki ogrodowe o najbardziej dekoracyjnych liściach należy posadzić na pierwszym planie lub na obwódkach rabat. Ciekawie się prezentują na rabatach wśród niskich bylin, takich jak: bodziszki, przywrotniki, funkie czy paprocie. Można je także zestawiać z tawułami, bukszpanem, iglakami i ozdobnymi trawami.

Z powodzeniem można je włączyć w barwne kompozycje, nad brzegiem stawu czy w ogródkach skalnych. Można nimi także obsadzać krzewy i drzew, które mają kontrastowe liście.

Tekst: Opracowanie na podstawie Colour Your Life, zdjęcie główne: Salvor Gissurardottir Wikimedia Commons

Polecane artykułyinne artykuły z kategorii Kwiaty ogrodowe, Rośliny ogrodowe (49 of 66 articles)
liliowiec ogrodowy


Liliowce ogrodowe (Hemerocallis x hybrida) to jedne z najpiękniejszych bylin ogrodowych. Na jednej łodydze kwiatowej może znajdować się nawet do 40 kwiatów. Dzień po dniu otwierają się nowe pąki, dzięki czemu roślina ...