Uprawa leszczyny i ciekawe odmiany

Uprawa leszczyny jest bardzo łatwa, roślina ta jest wręcz „bezobsługowa”. Rośnie dobrze praktycznie w każdym miejscu i na każdej glebie. Ma wiele dekoracyjnych odmian oraz obficie owocujących, dających niezwykle smaczne i zdrowe orzechy laskowe. 

Jak wygląda leszczyna?

Leszczyna pospolita (Corylus avellana) jest dużym krzewem o wyprostowanych gałęziach pokrytych gładką, szarobrązową korą, osiągający około 5 m wysokości. Bardzo wcześnie rozpoczyna kwitnienie, nierzadko już w lutym, pojawiają się wówczas widoczne z daleka, liczne kotkowate i zwisające złocistożółtej kwiatostany męskie. Kwiatostany żeńskie są drobne, podobne do pączków, z nitkowatymi znamionami barwy czerwonej. Orzechy dojrzewają na przełomie sierpnia i września, mają do 2 cm długości, otoczone są, postrzępioną okrywą i zgrupowane razem.

orzechy laskowe 300x300 Uprawa leszczyny i ciekawe odmianyOdmiany leszczyny polecane do uprawy na orzechy

Barceloński – odmiana bardzo plenna o smacznych owocach, dojrzewających zwykle w pierwszej połowie września. Krzew rośnie silnie, tworzy korony rozłożyste i zagęszczone. Kwitnie wcześnie, tworzy owoce duże lub bardzo duże  zmiennego kształtu.

Cosford – odmiana dojrzewająca w połowie września. Orzechy są duże, wydłużone o cienkiej skorupie.  Owocować zaczyna wcześnie, dając wysokie plony. Jest cenną odmianą ze względu na duży stopień samopylności i jako dobry zapylacz dla innych odmian.

Dekoracyjne gatunki i odmiany leszczyny

Równie dekoracyjnym elementem są barwne liście u takich odmian jak: ‘Aurea’ o żółtych liściach, które latem zmieniają się w jasnozielone czy ‘Fuscorubra’ o liściach intensywnie czerwonobrązowych wiosną, a latem zielonych. Leszczyna południowa ‘Purpurea’ ma okrągłe, ciemnoczerwone liście przez cały okres wegetacji. Dodatkowym elementem dekoracyjnym są pogięte i poskręcane pędy, na przykład u odmiany ‘Contorta’, której gałązki są skręcone „w korkociąg”, a liście mają zróżnicowany kształt i także są poskręcane, pozwijane. U odmiany ‘Pendula’ wszystkie pędy przewieszają się łukowato tworząc efektowny parasol. Odmiana ta jest najczęściej uprawiana jako forma pienna w postaci małego drzewka z parasolowatą koroną.

Olbrzymi z Halle – krzew rośnie silnie tworząc koronę dużą i zwartą, średnio zagęszczoną. Kwitnie późno i w warunkach sprzyjających owocuje bardzo obficie. Owoce są duże i bardzo duże – mało wyrównane pod względem wielkości. Nie zawsze orzech wypełnia w całości łupinę. Orzechy dojrzewają późno, w pierwszej połowie października. Odmiana cieszy się wśród amatorów dużym powodzeniem ze względu na wielkość orzechów.

Webba Cenny – odmiana dojrzewająca w trzeciej dekadzie września. Krzewy są o średniej sile wzrostu i piramidalnej dość zwartej koronie. Orzechy są duże, spłaszczone i nie wyrównane o cienkiej skorupie, wypełniające całkowicie wnętrze owocu. W okres owocowania wchodzi wcześnie i owocuje obficie.

Syrena – odmiana czerwonolistna, owoce dojrzewają w drugiej połowie września. Orzechy są średniej wielkości, nieco wydłużone o cienkiej skorupie. Ze względu na dużą wytrzymałość na mróz owocuje obficie i regularnie. Posiada walory dekoracyjne.

Trapezundski – Krzew rośnie silnie, tworząc dość zwartą koronę. Kwitnie średnio wcześnie. W okres owocowania wchodzi wcześnie i plonuję obficie. Odmiana tworzy owoce duże, lekko spłaszczone, nie zawsze w całości wypełnione jądrem orzecha. Orzechy dojrzewają w trzeciej dekadzie września.

Wczesny Długi – Krzew rośnie silnie, tworzy korony rozłożyste z licznymi krótkopędami. Charakteryzuje się długim okresem kwitnienia – dzięki temu jest jedną z najplenniejszych odmian. Owoce tworzy duże , podłużne i nieco spłaszczone. Jądro całkowicie wypełnia łupinę. Orzechy zaczynają dojrzewać w pierwszej połowie września.

Lamberta Czerwony – Krzew tworzy koronę niewielkich rozmiarów – rośnie słabo. Charakteryzuje się ciemnoczerwonymi liśćmi i okrywami orzecha. Owocuje umiarkowanie. Owoce są średniej wielkości o kształcie wąskojajowatym, dość ostro zakończone. Do dobrego owocowania wymaga cieplejszych stanowisk. Czerwone zabarwienie liści pozwala odmianie spełniać funkcję dekoracyjną.

orzech laskowy 300x300 Uprawa leszczyny i ciekawe odmianyW ogrodzie warto posadzić przynajmniej dwie różne odmiany leszczyny, aby się wzajemnie zapylały.

Kataloński – Krzew rośnie silnie tworząc koronę wyniosłą i łatwo zagęszczającą się. Kwitnie dość wcześnie, tworzy orzechy duże, nieforemne i kanciaste, osadzone na końcach krótkopędów po 5 – 7 sztuk. Odmiana bardzo plenna o dobrej jakości owoców dojrzewających w połowie września. Nadaje się do towarowej i amatorskiej uprawy.

Lamberta Biały – Krzew o słabej sile wzrostu, kwitnie późno. W niskich temperaturach kwiaty dość łatwo przemarzają. Orzechy są średniej wielkości, niekiedy duże, jajowate lub spłaszczone o jądrze wypełniającym łupinę. Owoc bardzo smaczny. Orzechy dojrzewają w drugiej połowie sierpnia. Na dobrych stanowiskach jest odmianą plenną. Nadaje się do uprawy towarowej, a także jest cenną odmianą do ogrodów przydomowych.

Uprawa leszczyny

Leszczyny to krzewy łatwe w uprawie. Lubią stanowiska wilgotne i żyzne. Są bardzo tolerancyjne względem oświetlenia: dobrze rosną zarówno na stanowiskach nasłonecznionych, jak i zacienionych. Wszystkie odmiany leszczyny pospolitej są odporne na mróz i na miejskie zanieczyszczenia. Nie wymagają także specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na kilka lat można wyciąć kilka wewnętrznych gałęzi, aby krzew zbytnio się nie zagęścił. Poza tym nie stosujemy żadnego formowania ani cięcia.

Tekst: Opracował Paweł Romanowski na podstawie Colour Your Life oraz WODR Poznań, zdjęcia: Plant Publicity Holland, eran chesnutt SXC oraz born 1945 Flickr CC

Polecane artykuły