Uprawa i pielęgnacja truskawek

Uprawa truskawek na działce to marzenie wielu ogrodników amatorów. Wiele osób uważa że truskawki są trudne w uprawie, jednak przy znajomości podstawowych zasad każdy będzie mógł je uprawiać w przydomowym ogrodzie.

Przygotowanie stanowiska pod truskawki

Pod uprawę truskawek przeznaczamy stanowiska wolne od perzu i innych chwastów trwałych, gdyż po posadzeniu sadzonek takie chwasty będą praktycznie nie do zwalczenia. Truskawkę sadzimy na glebach lekkich, przewiewnych, z niezbyt głęboką wodą gruntową. Gleba nie powinna być ani zbyt kwaśna ani zbyt zasadowa, najlepiej jeśli jest lekko kwaśna (pH od 5,5 do 6,5). Stanowisko powinno być nasłonecznione. Należy unikać sadzenia truskawek po pomidorach,  ziemniakach, malinach, truskawkach, kapuście, kalafiorach, ogórkach, brokułach, tytoniu.

Sadzonki truskawek

W sadzonki należy zaopatrywać się w wyspecjalizowanych gospodarstwach szkółkarskich, gdzie sadzonki są kwalifikowane i uzyskują gwarancję czystości odmianowej oraz zdrowotnej. Wykorzystywanie do nasadzeń sadzonek truskawek pochodzących ze starych plantacji owocujących lub z innego niepewnego źródła jest  ryzykowne i nieopłacalne. Więcej o rodzajach sadzonek truskawek przeczytasz w artykule – Sadzonki truskawek.

sadzenie truskawek 300x300 Uprawa i pielęgnacja truskawekTruskawki najlepiej sadzić w rzędach. Między rzędami stosuje się zwykle odległość 50—60 cm, w rzędach między roślinami 30—35 cm.

Sadzenie truskawek

Truskawki możemy sadzić wiosną, latem i jesienią. Najczęściej jednak sadzimy jesienią i wiosną, bo wtedy najłatwiej o sadzonki. Na działce sadzonki truskawek sadzi się najczęściej w rozstawie 25 cm x 50 cm. Na 10 m2 potrzeba około 100 szt. Dołki pod truskawki powinny być głębokości i szerokości systemu korzeniowego, tak aby korzonki po wysadzeniu nie były pozaginane. Przed posadzeniem sadzonek doniczkowanych należy delikatnie rozkruszyć bryłę korzeniową. Rozsadę najlepiej wysadzać w dni pochmurne, a po posadzeniu obficie podlać. Do sadzenia należy przystąpić jak najszybciej po otrzymaniu sadzonek ze szkółki.

Usuwanie rozłogów

Rozłogi truskawek należy usuwać systematycznie przez cały czas ich wyrastania. Pozostawienie rozłogów przy roślinie bardzo ją osłabia i wpływa ujemnie na zawiązywanie pąków kwiatowych i owocowanie w roku następnym. Rozłogi (inaczej „wąsy”) można usuwać ostrym nożem albo mechanicznie – za pomocą specjalnej tarczy. Na większych plantacjach można je niszczyć także chemicznie, stosując oprysk herbicydem o działaniu parzącym, np. REGLONE – 200 SL (2-4 l / ha), zawsze z osłonami na rzędy truskawek.

Koszenie liści truskawek

Koszenie liści wykonuje się natychmiast po zbiorach (lipiec) i tylko na plantacjach starszych (2-3 letnich) w celu ich odmłodzenia. Zabieg ten ogranicza występowanie chorób oraz ułatwia zwalczanie szkodników. Liście kosi się 2-5 cm nad ziemią, sierpem, kosiarką lub orkanem w zależności od powierzchni plantacji. Nie kosi się np. Selvy czy Ostary (odmian powtarzających).

Ściółkowanie międzyrzędzi

Do ściółkowania międzyrzędzi można użyć czarnej folii lub geotkaniny (agrowłóknina, mata szkółkarska), która chroni owoce przed zapiaszczeniem, a glebę przed utratą wilgoci i zachwaszczeniem. Geotkanina przepuszcza powietrze i wodę. Do ściółkowania nadaje się również słoma pszenna lub żytnia (stosowana także na folię).

zbiór truskawek 300x300 Uprawa i pielęgnacja truskawekZbiory truskawek przypadają na czerwiec i pierwszą połowę lipca, a plantacje użytkuje się 4–5 lat.

Nawożenie organiczne truskawek

Truskawka ma stosunkowo niewielkie wymagania glebowe i nawozowe. Najlepszymi przedplonami są rośliny zbożowe, rzepak ozimy, rzepik, niektóre motylkowe, jak łubin, bobik, wyka, peluszka, mieszanki żyta i wyki ozimej, a także wczesne warzywa, jak fasola, groch, marchew czy cebula. Truskawki dobrze reagują na obornik, który najlepiej dać pod przedplon. Należy go przekopać na głębokość 20-25 cm. Stosować 40-60 kg na 10 m2. (Obornik stosuje się nie częściej niż co 4 lata). Jeśli jest brak obornika, można przyorać nawóz zielony, np. peluszkę, łubin, bobik, czy gorczycę.

Nawożenie mineralne truskawek

W sklepach można nabyć gotowe nawozy przygotowane specjalnie pod uprawę truskawek w małych opakowaniach np. Florovit – Truskawka i Floramix Truskawka. Na glebach lekkich stosuje się dawkę wyższą, a na cięższych, żyznych i zasobnych w składniki pokarmowe – dawkę niższą. Na działce nawozy mineralne powinny być zastosowane przed posadzeniem roślin. Połowę dawki nawozu można dać „pod szpadel”, pozostałą część – „pod grabie”. Sprzyja to ich równomiernemu   rozmieszczeniu w glebie. Nie wolno stosować nawozów mineralnych bezpośrednio pod korzeń sadzonki!!!

Okrywanie na zimę

Skutecznym sposobem zabezpieczenia truskawek przed przemarzaniem jest nakrywanie roślin (będących w stanie pełnego spoczynku zimowego – listopad, grudzień) ściółką ze słomy o grubości 5-8 cm. Zbyt długotrwałe przetrzymanie wiosną ściółki na roślinach może spowodować zaparzenie truskawek i gnicie roślin. Do okrywania można też użyć specjalną włókninę. Włókninę rozkłada się na początku silniejszego spadku temperatury przy gruncie (ok. – 5° C) i pozostawia na roślinach nawet do kwitnienia truskawek. Wcześniej trzeba dwukrotnie odkryć włókninę i zrobić zabiegi herbicydem, a później oprysk grzybobójczy np. preparatem Domark. Przyjmuje się, że 1 cm warstwa śniegu zapobiega spadkowi temperatury przy powierzchni gleby o 1-2° C.

Tekst: Szkółka Markiewicz www.truskawka.pl , zdjęcia: kanjepe, Michael & Christa Richert oraz Anita Levesque SXC

Polecane artykułyinne artykuły z kategorii Owoce, warzywa i zioła, Rośliny ogrodowe (29 of 66 articles)
sadzonki truskawek


Uprawę truskawek na działce najlepiej rozpocząć od pozyskania zdrowych sadzonek. Najczęściej wybiera się sadzonki typu frigo lub truskawki doniczkach. Zobacz czym różnią się te dwa typu sadzonek truskawek.  Sadzonki truskawek ...