Tulipany botaniczne w ogrodzie i na tarasie

Tulipany botaniczne mają naturalny wygląd. Trzymają się blisko ziemi i zdaje się, że kwitną, jak tylko się z niej wyłonią. Ich jaskrawe kolory czynią z nich prawdziwe ozdoby wczesnej wiosny. Pasiaste liście wielu odmian tych kwiatów czynią je jeszcze bardziej atrakcyjnymi. I, co ważne, tym „dzikim” tulipanom niestraszny wiatr czy zła pogoda.

Wiele zalet tulipanów botanicznych

Wczesną wiosną, gdy ogród, taras czy balkon nie mają do zaoferowania zbyt wiele atrakcyjnych widoków, tulipany botaniczne rozjaśnią wszystko w mgnieniu oka. To prawdziwe ranne ptaszki — rozkwitają wcześniej niż jakiekolwiek inne tulipany. Przyciągają wzrok nie tylko dzięki bardzo wczesnemu kwitnieniu, ale również z uwagi na ich kwiatostan i żywe kolory. Co więcej, gracja, z jaką otwierają się kwiaty tulipanów oraz ich ładne liście, sprawia, że rośliny te wyglądają atrakcyjnie przed, podczas, jak i po kwitnieniu. Innymi słowy, tulipany botaniczne są po prostu pełne zalet.

Pozwól się im zadomowić

Wiele tulipanów botanicznych, takich jak T. kaufmanniana, T. turkestanica, T. sylvestris, T. batalinii oraz T. pulchella można po prostu zostawić, aż ulegną naturalizacji. Oznacza to, że nie trzeba co roku ich wykopywać. Jeśli jednak wolisz je usunąć z ziemi, poczekaj aż do czerwca, gdy uschną liście.

Przyjemnie i słonecznie

Tulipany botaniczne wolą nasłonecznione miejsca. W październiku lub listopadzie zasadź je „nosami” w górę i przykryj warstwą ziemi o grubości od 7 do 8 cm. Rośliny te nie są drogie – średnia cena za 10 cebulek to około 20 zł.

Piękne odmiany

Choć jest ich zbyt wiele, by wymienić je wszystkie, najpiękniejsze odmiany tulipanów botanicznych to między innymi: Tulipa kaufmanniana „Berlioz” (niezwykły miniaturowy tulipan), T. fosteriana „Spring Pearl” („Wiosenna perła”; przepiękna roślina z biało-czerwonymi kwiatami), T. greigii „Zampa” (pachnący tulipan), T. fosteriana „Purissima” (tulipan o liściach podobnych do funkii), T. greigii „Lovely Surprise”.

Tekst i zdjęcia: iBulb

Polecane artykułyinne artykuły z kategorii Kwiaty ogrodowe, Rośliny ogrodowe (20 of 66 articles)
różanecznik rododendron


Różaneczniki popularnie nazywane rododendronami należą do najpiękniejszych krzewów ozdobnych. Wyróżniają się dużymi, barwnymi kwiatami o pełnej gamie kolorów od białego przez różowe, czerwone i fioletowe. Dobierając odpowiednie odmiany możemy zapełnić ...