Tuje – uprawa i rodzaje

Żywotniki (Thuja) ze względu na swoja nazwę łacińską powszechnie nazywane są tujami. Tuje to zimozielone drzewa, rzadziej krzewy, o stożkowej lub kolumnowej koronie. Gałęzie są spłaszczone, ułożone w jednej płaszczyźnie. Młode liście są szpilkowate, potem łuskowate. Liczne szyszki na starszych roślinach mają kształt podłużny lub jajowaty.

Tuje – charakterystyka rodzaju i gatunków

Rodzaj ten obejmuje zaledwie pięć gatunków, z których w Polsce powszechnie uprawia się tylko trzy: żywotnik zachodni (Thuja occidentalis), żywotnik wschodni (Thuja orientalis) i żywotnik olbrzymi (Thuja plicata). Naturalnym siedliskiem żywotników jest Ameryka Północna (żywotnik zachodni, żywotnik olbrzymi) i Azja wschodnia (żywotnik koreański i żywotnik japoński).

Tuje w ogrodzie

Ogródki skalne - żywotnik zachodni, odmiany ‘Danica’, ‘Hosen’, ‘Rheingold’, ‘Teddy’, żywotnik olbrzymi, odmiana ‘Copper Gold’

Nad zbiorniki wodne -żywotnik zachodni

Na żywopłoty – żywotnik olbrzymi, odmiany ‘Danica’, ‘Globosa’, ‘Golden Globe’ , ‘Hoseri’, ‘Hoveyi’, ‘Wagneri’, ‘Woodwardii’, ‘Yellow Ribbon’, ‘Zebrine’; żywotnik zachodni – ‘Aurescens’, ‘Brabant’, ‘Coliumna’, ‘Europe Gold’, ‘Holmstrup’, ‘Smaragd’, ‘Sunkist’, ‘Wareana Lutescens’

Miejsca o dużym zanieczyszczeniu powietrza – żywotnik zachodni, odmiany ‘Hoveyi’, ‘Umbraculifera’, ‘Wareana’, ‘Woodwardi’

Miejsca półcieniste i cieniste - żywotnik zachodni, odmiany o zielonych łuskach

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis)
Dorasta do 5 – 20 m wysokości i nawet do 5 m szerokości.

Żywotnik wschodni (Thuja orientalis)
Najczęściej o wielu pniach, osiąga do 15 m wysokości i 4 m szerokości.

Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata)
Osiąga do 15 – 30 m wysokości. Okazy kilkusetletnie dorastają nawet do 50 m wysokości

Uprawa i pielęgnacja tuji

Stanowisko
Tuje wymagają stanowisk półcienistych do słonecznych. Przy zbytnim zacienieniu rośliny rosną o wiele słabiej, a odmiany o żółtych łuskach nie wybarwiają się.

Gleba
Powinna być świeża, żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna. Tuje posadzone na glebach zbyt suchych i ubogich w składniki pokarmowe zrzucają zbrązowiałe łuski.

Podlewanie
W czasie suszy tuje należy podlewać obficie raz w tygodniu. Podczas suchej jesieni rośliny także należy obficie podlać przez nastaniem zimowych mrozów.

Nawożenie
Pierwsze nawożenie należy wykonać na początku maja, a kolejne na początku lipca. Można stosować uniwersalny nawóz wieloskładnikowy, na przykład Azofoskę, Polifoskę lub specjalny nawóz do roślin iglastych. Można także nawieźć rośliny raz w roku – wiosną – nawozem wolno działającym, na przykład Osmocote.

Ściółkowanie
Aby ograniczyć parowanie wody i zahamować rozwój chwastów, warto wokół tuj rozłożyć kilkucentymetrową warstwę kory sosnowej, która będzie także ochroną przed zbyt niskimi temperaturami w zimie.

Gdzie posadzić tuje?

Tuje są wszechstronnie wykorzystywane w ogrodach, parkach, zieleńcach czy na placach zabaw. Ta popularna roślina nie jest zbyt wymagająca jeśli chodzi o siedlisko, jest odporna na zanieczyszczenia, szkodniki i choroby, szybko rośnie i zdobi ogród przez cały rok.

Ze względu na niewielkie wymagania, odporność na niskie temperatury i ciekawy wygląd tuje są częstymi gośćmi w ogrodach ozdobnych. Wykorzystywane są m.in. na żywopłoty, jako osłony przeciwwiatrowe i gęste szpalery. Świetnie sprawdzają się również jako rośliny soliterowe, czyli okazy rosnące pojedynczo na otwartej przestrzeni. Tuje dobrze prezentują się także w grupach, tworząc efektowne kompozycje z innymi roślinami ozdobnymi. Odmiany karłowate można wykorzystać w ogródkach skalnych, można je też sadzić w pojemnikach i tworzyć z nich kompozycje na tarasach i balkonach.

Tekst: Opracowanie na podstawie Colour Your Life, zdjęcie główne: Hans Braxmeier, zdjęcia w galerii: Plant Publicity Holland

Polecane artykułyinne artykuły z kategorii Drzewa, krzewy i pnącza, Rośliny ogrodowe (35 of 66 articles)
świerk biały Conica


Świerk biały Conica (Picea glauca Conica) jest wolno rosnącą odmianą świerku. Ze względu na swoje rozmiary oraz dekoracyjny wygląd jest jednym z najpopularniejszych miniaturowych iglaków.  Świerk biały conica (Picea glauca ...