Rozplenica japońska – opis i uprawa

Od kilku lat nie przemija w Europie moda na ozdobne trawy, które na stałe weszły do kanonu doboru roślin w ogrodach i zieleni publicznej. Jedną z najpiękniejszych jest bylinowa trawa rozplenica japońska, zwana także: piórkówką.

Opis rośliny

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) pochodzi ze wschodniej Azji i Australii. Silnie rozrasta się dopiero w drugiej połowie lata. Tworzy gęste regularne, gęste kępy, wysokości 60-80 cm, złożone z liści rozkładających się równomiernie na wszystkie strony. Liście zielone, równowąskie, delikatnie zaostrzone, owłosione, dość sztywne, łagodnie przewieszające się. We wrześniu i październiku wyrastają efektowne, puszyste, kłosowate kwiatostany na wzniesionych lub lekko przegiętych źdźbłach. Kłosy mają 5-20 cm długości, 3-5 cm szerokości, barwę kremową lub żółtawą i pojawiają się bez przerwy aż do późnej jesieni. Wieloletnie egzemplarze wydają corocznie po 50-70, a nawet 100 kłosów. Zdobią one roślinę zarówno w stanie świeżym jak i po zaschnięciu, utrzymując się przez całą zimę. Nadają się do suchych bukietów.

Wymagania i uprawa

Rozplenica japońska jest rośliną bardzo atrakcyjną, ale wymagającą. Preferuje miejsca ciepłe, w pełni nasłonecznione, gleby lekkie, umiarkowanie wilgotne, zasobne w wapń i składniki pokarmowe. Źle rośnie na glebie zbitej, suchej i piaszczystej. W okresie wegetacji rośliny należy obficie podlewać i zasilać. Konieczne jest zabezpieczanie rośliny przed mrozem.

Gdzie posadzić? – rozplenica japońska na rabatach

Trudno sobie wyobrazić bez tej rośliny kompozycję inspirowaną ogrodami japońskimi. Pięknie komponuje się ze wodą, ale także z nowoczesną architekturą. Rozplenica połączona na rabacie z rudbekią błyskotliwą (Rudbeckia fulgida) ‚Goldstrum’, lebiodką pospolitą (Origanum vulgare) ‚Aureum’ i karłową nawłocią (Solidago) ‚Crown of Rays’, nada kompozycji lekkości i uroku.

zszp logo Rozplenica japońska   opis i uprawatekst: Związek Szkółkarzy Polskich www.zszp.plwww.e-katalogroslin.pl
zdjęcie: Tubifex Wikimedia Commons

Polecane artykułyinne artykuły z kategorii Kwiaty ogrodowe, Rośliny ogrodowe (10 of 66 articles)
Clematis Arabella fot. Leonora Enking from West Sussex, England Wikimedia Commons


Całe lato możesz się cieszyć kwitnieniem tego bylinowego powojnika ‘Arabella’, należącego do grupy Integrifolia. Masa modrych kwiatów z białym, puszystym środkiem nikogo nie pozostawi obojętnym. Niebieskie kwiaty i pierzaste owoce ...