Kwitnąca wiśnia japońska (piłkowana)

Kwitnąca wiśnia japońska bezsprzecznie kojarzy się nam z Japonią. To właśnie z kraju kwitnącej wiśni oraz Chin i Korei pochodzi większość gatunków i odmian wiśni ozdobnych rosnących w naszych ogrodach. Nazywa się je wiśniami japońskimi a jeden z najpiękniejszych gatunków to właśnie wiśnia piłkowana. 

Kraj kwitnącej wiśni

Wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) to krzew lub drzewo, które szczególnie bujnie kwitnie wczesną wiosną, na przełomie kwietnia i maja, stając się wiosenną atrakcją każdej zielonej przestrzeni. Wiśnia jest symbolem narodowym Japonii od VIII wieku. I nawet w stechnologizowanym XXI wieku roślina ta nie straciła na popularności. W Japonii co roku hucznie obchodzone jest święto kwitnącej wiśni – Hanami, w czasie którego Japończycy całymi rodzinami biesiadują i bawią się w parkach, podziwiając kwitnące drzewa.

Odmiany wiśni piłkowanej

Amanogava – wysokość 7 m, szerokość 2 m, korona kolumnowa, liście brązowo-czerwone później zielenieją, kwiaty jasnoróżowe, pełne.

Kanzan – wysokość 10 m, szerokość 5-8 m, korona parasolowata, liście zielone, kwiaty karminowe.

Kiku-shidare – wysokość 5 m, szerokość 4 m, korona parasolowata, zwisająca, liście zielonobrunatne, kwiaty ciemnoróżowe.

Pink Perfection – wysokość 10-12 m, szerokość 8 m, korona parasolowata, liście jasnobrązowe, kwiaty jasnopurpurowe.

Royal Burgundy– wysokość 10 m, szerokość 5-8 m, korona parasolowata, liście purpurowe, kwiaty purpurowe.

Taihaku – wysokość 8 m, szerokość 6-8 m, korona kolumnowa, liście zielone, kwiaty białe, jasnoróżowe.

Jak wygląda wiśnia piłkowana?

Wiśnia piłkowana jest uniwersalnym, niezbyt dużym drzewem, dla którego znajdzie się miejsce zarówno w małym jak i w dużym ogrodzie. Osiąga wysokość do 10 m i szerokość korony do 8 m. W zależności od odmiany korona może być: parasolowata, kolumnowa bądź kulista. Liście ma eliptyczne, pojedyncze, połyskujące o piłkowanych brzegach. Liście mogą być zielone lub brązowoczerwone. Jesienią liście przebarwiają się na żółto-pomarańczowo stanowiąc bardzo atrakcyjny element w ogrodzie.

Największą ozdobą wiśni piłkowanej są kwiaty, które pojawiają się przed rozwojem liści, delikatnie pachną. Mają barwę od białej, poprzez jasnoróżową do ciemnoróżowej. Co roku obficie kwitnie. Cała korona jest gęsto obsypana kwiatami. Są także odmiany kwitnące stopniowo od wiosny do jesieni.

Kwitnąca wiśnia japońska – gdzie ją posadzić?

Wiśnia piłkowana sprawdza się w wielu miejscach w ogrodzie. Przez 8-10 lat może rosnąć w dużej donicy, ozdabiając taras bądź duży balkon. Po tym okresie można drzewo przesadzić do gruntu. Drzewa mogą być sadzone pojedynczo. W większych ogrodach można tworzyć grupę kilku drzew, które będą wyglądały szczególnie atrakcyjnie w czasie kwitnienia. Na terenach zielonych wiśnia piłkowana wykorzystywana jest do tworzenia szpalerów wzdłuż alejek i dróżek.

Wiśnia piłkowana – uprawa i pielęgnacja

Gleba i stanowisko

Należy wybierać stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Nie ma większych wymagań co do gleby, intensywniej rośnie i kwitnie na glebach zasobnych, piaszczysto-gliniastych, wilgotnych, obojętnych do silnie zasadowych. Odporna jest na susze. Wrażliwa na zasolenie. Nie należy jej sadzić przy ulicach, które w czasie zimy posypywane są solą.

Cięcie
Nie jest wskazane przycinanie gałęzi, gdyż roślina łatwo ulega zainfekowaniu wirusami, bakteriami i grzybami. Należy usuwać pojawiające się na pniu odrosty. Miejsca po cięciu należy posmarować maścią ogrodniczą lub preparatem grzybobójczym.

Mrozoodporność
Roślina wywodzi się z terenów o zimach łagodniejszych niż nasze zimy w Polsce. Nie zaleca się sadzenia w północno-wschodnich częściach kraju, gdyż mogą tam wymarznąć. 

Dlaczego Japonię nazywamy Krajem Kwitnącej Wiśni?

Otóż drzewa wiśni japońskiej znajdują się w tym kraju wszędzie, w parkach, na ulicach, przy autostradach, w ogrodach, na skwerach, niemal w każdym zakamarku, gdzie tylko można je było posadzić. Na południu Japonii zaczynają one kwitnąć już w lutym, w innych częściach kraju na przełomie marca i kwietnia, choć mówi się, że w sumie okres kwitnienia wiśni potrafi w różnych zakątkach trwać tam w sumie nawet do pięciu miesięcy. Można sobie zatem wyobrazić cały kraj – nie miasto, wioskę, ogród, jeden park – ale cały kraj skąpany w kwiatach od bieli do ciemnego różu, które otaczają Japończyków z każdej strony. Te znane japońskie wiśnie to tzw. sakura, ogród pełen tych drzewek to gwarantowany relaks, spokój i uczucie błogości. Japończycy w tym okresie kwitnienia kwiatów wiśni jakby powracają do życia po okresie chłodów, jest to dla nich wspaniały czas na towarzyskie spotkania, zabawy i świętowanie. Wtedy też, gdy zaczynają kwitnąć wiśnie rozpoczyna się okres HANAMI – „oglądania kwiatów”, który trwa około dwóch tygodni, tyle bowiem przypada na główny okres kwitnienia drzewka wiśni.

Źródło: http://www.vismaya-maitreya.pl

Tekst: Opracowanie na podstawie Colour Your Life, zdjęcia: Plant Publicity Holland

Polecane artykułyinne artykuły z kategorii Drzewa, krzewy i pnącza, Rośliny ogrodowe (62 of 66 articles)
pierwiosnki prymulki Fabio Pusterla SXC


Pierwiosnki, prymulki, prymule - sama ich nazwa  sugeruje, że pojawiają się wiosną jako jedne z pierwszych roślin w ogrodzie. I rzeczywiście duża grupa pierwiosnków zaczyna kwitnąć wczesną wiosną. Ich łacińska nazwa pochodzi ...