Krzewy ozdobne do każdego ogrodu

Wielu początkujących ogrodników przekonało się, że nie wystarczy kupić i posadzić piękne krzewy ozdobne. Do zaaranżowania kompozycji ogrodowych potrzebna jest wiedza o nich – jak rosną, jakiego wymagają podłoża i jakie warunki są dla nich sprzyjające. Nie najlepszym pomysłem jest również sadzenie pięknych, niespotykanych roślin, pochodzących nie z naszego klimatu. Wymagają one jeszcze większej troski, a rezultat nie zawsze jest taki, jakiego oczekiwaliśmy.

Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się najprostsze krzewy ozdobne. ,,Wyszukane” nie zawsze znaczy piękne. Ze względu na łatwą uprawę sprawdzą się w każdym ogrodzie. Nie mają zbyt dużych wymagań glebowych. Tracą liście na zimę, co daję im większą szansę dobrego zimowania w naszym kapryśnym klimacie. Dobrze znoszą przycinanie, nawet nie całkiem fachowe.

Tawuła (Spiraea)

tawula fot. KENPEI Wikimedia Commons1 Krzewy ozdobne do każdego ogrodu

fot. KENPEI Wikimedia Commons

Tawuły stanowią bardzo dużą grupę krzewów. Właściwie mogą zaspokoić każdy gust i zapotrzebowanie. Wśród tej grupy można spotkać krzewy od 50cm do 2m wysokości, kwitną od kwietnia do końca lata w kolorze białym, różowym i czerwonym, mogą rosnąć pojedynczo, w grupach, nadają się również do formowania różnej wysokości żywopłotów. Preferują stanowiska słoneczne i lekko ocienione, mają bardzo małe wymagania glebowe. Najwcześniej, pod koniec kwietnia, zakwita tawuła wczesna Grafsheima. Jest to duży krzew o przewieszających się gałązkach, podczas kwitnienia obsypany kaskadami białych kwiatów. Podobna do niego jest tawuła Van Houtte’a. Ma większe kwiaty; kwitnie w maju niezwykle obficie. Do wysokich tawuł należą również biało kwitnąca tawuła Nippońska oraz tawuła Douglasa o różowych, wydłużonych kwiatach.

Niezastąpione w każdym ogrodzie są niskie tawuły. Odmiany Golden Princess i Goldmound mają niezwykłe ulistnienie – już od wczesnej wiosny na tle szarego ogrodu błyszczą słoneczną żółcią młode liście. Odmiana Goldflame na tle żółtych liści tworzy czerwone młode przyrosty. Tawuły te kwitną na różowo pod koniec maja. Kwitnienie można powtórzyć, przycinając je na początku czerwca. Godne zaproponowania są również miniaturowe tawuły japońskie, nadające się szczególnie do skalnych ogrodów, oraz średnio wysokie odmiany Dart’s Red o czerwonych kwiatach i różnokolorowo kwitnąca, ciekawa odmiana Genpei. Tawuły, ze względu na dużą wytrzymałość, są często sadzone na zieleńcach miejskich, gdzie szczególnie efektownie prezentują się w dużych grupach.

Berberys (Berberis)

berberys fot. Jerzy Opiola wikimedia Commons1 Krzewy ozdobne do każdego ogrodu

 fot. Jerzy Opiola Wikimedia Commons

Berberysy są bardzo cennym gatunkiem do ogrodu ze względu na to, że są zupełnie niewybredne, jeśli chodzi o glebę i wodę. Większość odmian bardzo dobrze znosi trudne warunki zimowania. Wszystkie berberysy są kolczaste, ale to może stać się zaletą tej rośliny. Wysokie odmiany mogą chronić skutecznie przed nieproszonymi gośćmi w ogrodzie. Nadają się doskonale do wypełniania pustych przestrzeni i luk pomiędzy roślinami. Podobnie, jak w grupie tawuł, i tutaj można wybrać odmiany niskie, o kolorowych liściach (Bagatelle, Aurea, Athropurpurea Nana), wysokie i silnie rosnące (Athropurpurea, Red Chief, Rose Glow). Jednak w tej grupie występują odmiany o zaskakujących kolorach i kształtach. Berberys Green Carpet układa gałązki poziomo, przez co dobrze zadarnia puste przestrzenie. Z odmian Erecta, Red Pillar można tworzyć wysokie szpalery, gdyż mają wzniosły, wąski pokrój. Wiele berberysów wyróżnia się wielobarwnymi liśćmi: biało – zielonymi, różowo- czerwonymi, a także czerwonymi z jasną obwódką.

Należy dodać, że wszystkie odmiany berberysów obficie kwitną na wiosnę. Łodygi obsypane są dzwonkowatymi kwiatami. Wiele odmian tworzy po przekwitnięciu czerwone owoce, które na roślinie pozostają prawie przez całą zimę. Owoce nie są trujące; mogą stanowić zimą pożywienie dla ptaków. Niewiele też roślin może równać się z jesiennym wybarwieniem liści berberysów. Zarówno odmiany o liściach zielonych, jak i czerwone i żółte, zmieniają kolor na świetliste odcienie pomarańczu, brązu i czerwieni.

Krzewuszka (Weigela)

krzewuszka fot. Jerzy Opiola Wikimedia Commons1 Krzewy ozdobne do każdego ogrodu

 fot. Jerzy Opiola Wikimedia Commons

Jeśli potrzebujemy posadzić w ogrodzie krzewy łatwe w uprawie i obficie kwitnące, można
zaproponować krzewuszki (weigele). Gatunek ten kwitnie niezwykle obficie na początku czerwca. Kwiaty, w formie dużych dzwonków, zebrane są w grona po kilka. Rośliny powtarzają kwitnienie w lipcu – sierpniu, choć mniej obficie. I w tej grupie hodowcy oferują bardzo szeroki asortyment odmian. Najbardziej tradycyjne krzewuszki mają zielone liście i różowe lub czerwone kwiaty, tworzą duże krzewy do 2 – 3m wysokości. Wiele nowych odmian wyróżnia się czerwonym ulistnieniem i mocno różowym kolorem kwiatów (np. odmiana Wine and Roses). Odmiany o biało – zielonych, żółto – zielonych i żółtych liściach nadają się do rozjaśniania ciemniejszych zakątków ogrodu. Prawdziwym dziełem sztuki jest odmiana Monet, która ma tak wielobarwne liście, że trudno rozróżnić, czy to liście, czy kwiaty. Krzewuszki w bardzo ciężkie zimy mogą podmarzać, ale z łatwością regenerują się z niższych partii rośliny. Należy pamiętać, żeby odmiany o jasnych liściach nie powinny być sadzone w miejscach silne nasłonecznionych.

Dereń (Cornus)

deren fot. Cillas Wikimedia Commons1 Krzewy ozdobne do każdego ogrodu

 fot. Cillas Wikimedia Commons

Derenie to kolejna grupa krzewów niezawodnych w uprawie. Gatunek dereń biały jest całkowicie odporny na silne mrozy. Tworzy duże, rozłożyste krzewy. Głównym elementem ozdobnym są wielokolorowe liście – mogą być biało – zielone (odmiana Variegata, Elegantissima), żółto – zielone (Spaethii), żółte (Aurea). Derenie rosną bardzo szybko. Można je przycinać kilka razy w roku. Im bardziej gęsty krzew, tym bardziej eksponują się jego ciekawe kolory. Oprócz wielobarwnych liści większość dereni posiada kolorowo zabarwioną korę na gałązkach. Kiedy rośliny zgubią liście na jesieni, czerwone, żółte lub pomarańczowe pędy stanowią zimową ozdobę ogrodu. Derenie mogą rosnąć również na stanowiskach podmokłych. Ciekawym gatunkiem jest dereń jadalny. Choć nie posiada zbyt ozdobnych liści, kwitnie bardzo obficie na żółto w marcu. Tworzy czerwone, jadalne owoce, szczególnie cenione do produkcji nalewek.

Pęcherznica (Physocarpus)

pecherznica fot. nordique Flickf CC 1024x7681 Krzewy ozdobne do każdego ogrodu

 fot. nordique Flickr CC

Do gatunków odpornych, nadających się do niezawodnej uprawy, można zaliczyć pęcherznicę kalinolistną. Roślina dobrze rośnie na glebach suchych, jak i wilgotnych. Może być uprawiana w słońcu i w cieniu. Krzewy tworzą wiele wyprostowanych, silnych pędów, wyrastających wprost z ziemi. Istnieje wiele odmian pęcherznicy. Wszystkie charakteryzują się intensywnymi barwami liści – żółtym, purpurowym, czekoladowym. Nadają się doskonale do tworzenia kolorowych barier, szpalerów i żywopłotów. Podobnie jak derenie, pęcherznicę można przycinać wiosną i latem na różne wysokości, w zależności od naszej potrzeby.

Pięciornik (Potentilla)

pieciornik fot. Anelli Sano Wikimedia Commons1 Krzewy ozdobne do każdego ogrodu

fot. Anelli Sano Wikimedia Commons

Bardzo prostym gatunkiem do uprawy w ogrodzie jest pięciornik. Jest to niewielki, gęsty, zaokrąglony krzew, ok. 1m wysokości. Rośnie powoli. Jego podstawową zaletą jest obfite kwitnienie, trwające nieprzerwanie od czerwca do późnej jesieni. Kolor kwiatów jest intensywnie żółty, ale są również odmiany białe, czerwone i pomarańczowe. Pięciornik jest gatunkiem wyjątkowo odpornym na suszę.

wtologo Krzewy ozdobne do każdego ogroduTekst: Małgorzata Sienkiewicz, magazyn W Twoim Ogrodzie www.wtwoimogrodzie.pl
zdjęcie tytułowe: Graham Hogg

 

Polecane artykułyinne artykuły z kategorii Drzewa, krzewy i pnącza, Rośliny ogrodowe (22 of 66 articles)
azalia japońska


Azalie japońskie to niewielkie krzewy o liściach zawsze zielonych, nazywane tak ze względu na kraj pochodzenia - Japonię. W środowisku naturalnym rośliny te występują w lasach, górach i na terenach otwartych wysp: Honsiu, Kiusiu, ...