Hortensja krzewiasta Anabelle – opis i uprawa

W naszym klimacie hortensje zwykle sprawiają wiele problemów ich posiadaczom. Pięknie kwitnące w momencie zakupu, zwykle nie powtarzają kwitnienia w następnym roku. Hortensja krzewiasta ‘Anabelle’ zaprzecza tej regule. Jest bezproblemową, efektowną rośliną, niezawodnie kwitnącą każdego lata.

Hortensja krzewiasta pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. Do Europy została sprowadzona na początku XX wieku. Jej najpiękniejsza odmiana ‘Annabelle’ została znaleziona w USA, w stanie Illinois.

Wygląd

Hortensja krzewiasta odmiana Annabelle to średniej wielkości, szeroko ugałęziony i wyprostowany krzew z wieloma głównymi pędami. Osiąga 1-1,5 m wysokości. Roczny przyrost to ok. 20 cm. Liście sezonowe, jasno zielone, eliptyczne, 8-15 cm długie, nie przebarwiające się jesienią. O jej atrakcyjności decydują olbrzymie, ok. 20 cm średnicy, kremowo białe kwiaty, a właściwie kwiatostany, złożone z wielu płonych kwiatków. Pojedyncze płone kwiaty są duże, 1,7-2,3 cm, zebrane w kuliste baldachogrona, początkowo zielonkawe, następnie kremowo białe (VI-VIII). Nie zawiązuje owoców. Kwitnie na jednorocznych pędach, w przeciwieństwie do odmian hortensji ogrodowej, której pączki zawiązują się latem poprzedniego roku i nie wytrzymują naszych niskich temperatur nawet, kiedy je starannie okrywamy.

Wymagania i uprawa

Hortensja drzewiasta Anabelle jest krzewem mało wymagającym i dość odpornym na niskie temperatury. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i w lekkim cieniu. Rozrasta się przez odrosty. Młode, silnie rosnące rośliny często muszą być wzmacniane palikami dla podtrzymania dużych rozmiarów kwiatostanów. Lepiej kwitnie na glebach żyznych i próchnicznych. Nie lubi podmokłych glin i innych ciężkich gleb, tzw. zimnych. Co kilka lat w miarę potrzeby przeprowadza się po kwitnieniu cięcia odmładzające, które polegają przede wszystkim na usunięciu pędów suchych, połamanych i starych. Zaschnięte kwiatostany długo zdobią roślinę i można je usunąć dopiero wczesną wiosną. Równie pięknie wyglądają zasuszone kwiatostany w wazonie. Wówczas jednak musimy je ściąć wcześniej, zanim roślina przekwitnie, a następnie zasuszyć w warunkach domowych.

zszp logo Hortensja krzewiasta Anabelle   opis i uprawatekst: Związek Szkółkarzy Polskich www.zszp.plwww.e-katalogroslin.pl
zdjęcie: KENPEI Wikimedia Commons

Polecane artykułyinne artykuły z kategorii Drzewa, krzewy i pnącza, Rośliny ogrodowe (9 of 66 articles)
rozplenica japońska fot. Tubifex Wikimedia Commons


Od kilku lat nie przemija w Europie moda na ozdobne trawy, które na stałe weszły do kanonu doboru roślin w ogrodach i zieleni publicznej. Jedną z najpiękniejszych jest bylinowa trawa ...