Berberys – uprawa, gatunki i odmiany

Berberys (Berberis) to rodzaj krzewów obejmujujący około 450 gatunków. Jego przedstawicieli nie można znaleźć jedynie w Australii. W Polsce naturalnie rośnie jedynie berberys pospolity, syn. berberys zwyczajny (Berberis vulgaris), jednak w ogrodzie najczęściej uprawiany jest berberys Thunberga (Berberis thunbergii).

Charakterystyka berberysów

Są to krzewy osiągające wysokość do 1,5 m. Coraz częściej o liściach zimozielonych. Często są cierniste (ciernie są przekształconymi liśćmi). Liście owalne, niezbyt duże, od jasnozielonych do ciemno-purpurowych, często przebarwiają się jesienią. Kwiaty niepozorne, żółte. Owoce drobne, od koloru pomarańczowego do ciemnoczerwonego, opadają późną zimą, bardzo chętnie są zjadane przez ptaki.

Berberysy na żywopłoty

Z berberysu można tworzyć nie tylko efektowne, ale i skuteczne żywopłoty obronne. Z powodu ciernistych pędów są one bardzo trudne do sforsowania przez ludzi i zwierzęta.

Aby utworzyć żywopłot z berberysów młode rośliny sadzimy jesienią, gdy nie mają już liści lub wiosną, gdy te jeszcze się nie rozwinęły. Sadzimy 4-5 roślin na 1 metr. Ciąć należy dwa, trzy razy w roku, najlepiej wiosną i latem.

Berberys – uprawa

Gleba
Berberys uda się na każdej glebie, chociaż preferuje te lekkie, przepuszczalne, delikatnie kwaśne. Dobrze gdy gleba jest umiarkowanie wilgotna, ale sucha i piaszczysta też nie stanowi dla tej rośliny wielkiego problemu. Berberys jest również mało wrażliwy na zasolenie ziemi.

Stanowisko
Krzew dobrze znosi niewielkie zacienienia, ale jeśli chcemy by jego liście pięknie się wybarwiały musimy sadzić go w pełnym słońcu.

Mrozoodporność
Berberys jest bardzo odporny na niskie temperatury. Ewentualne drobne ubytki są przez roślinę szybko regenerowane.

Gdzie posadzić?
Berberysy mogą być stosowane w nasadzeniach pojedynczych oraz w grupach – szczególnie dobrze prezentuje się w kompozycjach z iglakami, wtedy efekt kolorystyczny szczególnie berberysów o ciemnoczerwonych liściach jest wzmocniony. Berberys doskonale nadaje się na gęste żywopłoty.

Berberys Thunberga – odmiany

Atropurpurea – o czerwonych liściach przez cały sezon.
Atropurpurea Nana – bardzo powoli rosnąca odmiana o czerwonych liściach, nadaje się do pojemników, na skalniaki.
Aurea – o złocistych liściach, wolno rosnąca.
Coronita – o wzniesionym pokroju i czerwonych liściach z zielonożółtym obrzeżem.
Green Carpet – o rozłożystych, poziomych pędach w kolorze zielonym.
Rose Glow – liście różowo-czerwone z nieregularnymi plamkami w kolorze białym i szarym.

Berberys – gatunki

Berberys pospolity, zwyczajny (B. vulgaris)
Krzew o wysokości do 3 m z kanciastymi gałązkami i cierniami, liście jajowate o długości od 3 do 6 cm, stojące w pęczkach na krótkopędach. Kwiaty są pachnące, żółte, zebrane w zwisające grona o długości do 5 cm. Kwitnie w maju i czerwcu.

Berberys Thunberga (B. thunbergii)
Najpopularniejszy gatunek berberysa uprawiany w ogrodach. Dorasta do wysokości do 1,5 m, liście zielone, czerwone, ciemnoczerwone, kwiaty żółte, liczne, czerwone owoce.

Berberys brodawkowy (B. verruculosa)
Krzew zimozielony, sztywne, błyszczące liście, do 1 m wysokości, odporny na mróz. Ciekawa odmiana to Green Defender.

Berberys Juliany (B. julianae)
Krzew zimozielony, pokrój wyprostowany, liście dość duże, rzadko rozmieszczone na ciernistym pędzie, kwiaty duże, żółte, owoce ciemnogranatowe.

Berberys ottawski (B. ottawensis)
Wysoki krzew do 3 m, silny wzrost, liście ciemnoczerwone, kwiatostany żółto-pomarańczowe, owoce jasnoczerwone.

Tekst: Opracowanie na podstawie Colour Your Life, zdjęcie: Jerzy Opioła CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Polecane artykułyinne artykuły z kategorii Drzewa, krzewy i pnącza, Rośliny ogrodowe (65 of 66 articles)
kwitnaca_leszczyna


Uprawa leszczyny jest bardzo łatwa, roślina ta jest wręcz "bezobsługowa". Rośnie dobrze praktycznie w każdym miejscu i na każdej glebie. Ma wiele dekoracyjnych odmian oraz obficie owocujących, dających niezwykle smaczne ...