Projekt ogrodu przydomowego

Budynek mieszkalny znajduje się w północnej części działki, zorientowany jest frontem na północ, natomiast taras znajduje się po stronie południowej. Zakres opracowania obejmuje wykonanie projektu ogrodu, który będzie sprzyjał wypoczynkowi i będzie przyjazny dzieciom.

Wymagania inwestora

- ażurowe osłonięcie działki ze strony południowej, wschodniej oraz zachodniej;
- zaprojektowanie skalniaka w części frontowej;
- wyznaczenie miejsca na drewutnię;
- wkomponowanie oczka wodnego / fontanny;
- zaprojektowanie murku, który będzie chronił kompozycję roślin przed domem przed – uszkodzeniem przez samochód sąsiadów;
- zaproponowanie miejsca do wypoczynku / altany z paleniskiem na trójnogu;

Kompozycja

Właścicielka pragnęła zawrzeć w małym ogrodzie wiele elementów. Z uwagi na niewielki rozmiar działki zaproponowano zamianę oczka wodnego na niewielką, kamienną fonannę, substytutem altany będzie miejsce wypoczynkowe z paleniskiem. Zaproponowano również zastosowanie trejażu – drewnianej konstrukcji, która osłoni odpoczywających domowników przed ostrym słońcem.

Kompozycja ogrodu wyraźnie dzieli się na dwie strefy funkcjonalne:
- strefę wejściową ze strefą użytkową zlokalizowaną w północnej części działki.
- strefę wypoczynkową.

Strefa wejściowa pełni dwojaką funkcję. Północna jej część to przede wszystkim funkcja użytkowa – znajduje się tutaj mini-warzywnik, kompostownik oraz sad, który formalnie został odgrodzony przez strzyżony żywopłot (np. bukszpanowy). Na północnym wschodzie działka odgrodzona jest od ulicy przez zimozielone drzewa i krzewy, natomiast po stronie północno zachodniej zaproponowano niższe nasadzenia dzięki czemu z okien domu będzie się miało widok na ulicę. Ciekawym akcentem wertykalnym są trzy surmie bignoniowe w odmianie ‘Nana’, które prowadzą do rabaty z traw ozdobnych z klonem palmowym.
W strefie wejściowej dobrano takie rośliny, które nie wymagają zbyt dużych nakładów pracy na pielęgnację.

Strefa wypoczynkowa obejmuje południową część działki. Aby złagodzić stromą skarpę zaproponowano faliste tarasy obramowane murkami oporowymi. Po stronie południowo zachodniej są to trzy tarasy (największa wysokość skarpy), które w miarę przesuwania się na wschód ulegają złagodzeniu. W zastosowanej roślinności wyodrębniają się wyraźne akcenty wertykalnych, szpiczastych krzewów oraz roślin niskich i kulistych, co wnosi do ogrodu element nowoczesności.

Nie zabraknie tu jednak roślin kwitnących: wczesnowiosennych kwiatów cebulowych, powojnika bylinowego, hortensji, różaneczników o różnobarwnych kwiatach. Po wschodniej stronie tej strefy znajduje się plac zabaw, który będzie doskonale widoczny z tarasu. Z uwagi na obecność dziecka zrezygnowano z używania roślin trujących.

logo2 Projekt ogrodu przydomowegoTwój Ogród Marzeń
Projektowanie Ogrodów Kraków
Pracownia Architektury Krajobrazu
www.twojogrodmarzen.pl

Polecane artykułyinne artykuły z kategorii Projekty ogrodów (3 of 18 articles)
projekt nowoczesnego ogrodu


Właściciele ogrodu życzyli sobie, aby ogród nie wymagał szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych a także sprzyjał wypoczynkowi. Ogród charakteryzuje się prostą formą. Dominują w nim geometryczne kształty i kąty proste. W ogrodzie ...