Ślimaki w ogrodzie – ciekawostki i film o ślimakach

Ślimaki w ogrodzie kojarzą nam się przede wszystkim z żarłocznymi szkodnikami. Większość artykułów o tych zwierzętach ogranicza się do metod ich zwalczania. Ten tekst pokaże Wam „inną twarz” ślimaków. 

Ślimaki w ogrodzie… z domkiem lub bez

Ślimaki dzielimy na dwie grupy (w zależności od ich wyglądu) – ślimaki oskorupione (z wyraźną muszlą, która chroni przed utratą wilgoci, zimnem i wrogami, dostatecznie dużą, aby mogły do niej schować swoje ciało) oraz ślimaki nagie u których muszla została zredukowana do niewielkiej płytki ukrytej w miękkim płaszczu i niewidocznej z zewnątrz.  Ciało ślimaka składa się z głowy zaopatrzonej w ruchome czułki, umięśnionej nogi i worka trzewiowego okrytego muszlą. Na czułkach znajdują się oczy, na głowie jest też otwór gębowy, w którym jest język z tarką. Tarka ułatwia zjadanie pokarmu roślinnego. Ślimaki poruszają się dzięki skurczom mięśni nogi pokrytej śluzem.

Gdzie w ogrodzie chowają się ślimaki?

Ślimaki żerują głównie w nocy lub w pochmurne deszczowe dni. Najaktywniejsze są rano i wieczorem, gdy pojawia się rosa. O ich obecności świadczą pozostawione ślady śluzu. W ciągu dnia kryją się w różnych zakamarkach, w trawie, pod stertą liści, pod kamieniami lub deskami, w zagłębieniach, w pryzmie kompostowej i wszędzie tam gdzie jest ciemno i mokro.

Pożyteczna rola ślimaków – czy to możliwe?

Trudno w to uwierzyć, ale gdy ślimaki występują poniżej progu szkodliwości są pożyteczne. Podobnie jak mrówki, bardzo często pełnią pożyteczną funkcję w ogrodzie. Spośród wielu rodzimych gatunków ślimaków tylko nieliczne są szkodnikami roślin. Większość przyczynia się do obiegu materii organicznej, a przede wszystkim do powstawania próchnicy, gdyż nie gardzą obumarłymi częściami roślin, padliną i grzybami. Ślimaki są także pokarmem dla innych zwierząt – przede wszystkim jeży, ropuch, padalców, jaszczurek, chrząszczy biegaczowatych, ryjówek, ptaków oraz wijów żywiących się jajami ślimaków.

Niezwykły film o ślimakach – zobacz koniecznie!

Tekst: Paweł Romanowski, zdjęcie: MC Pite SXC, video: Gene Ariani YouTube

Polecane artykułyinne artykuły z kategorii Pielęgnacja i ochrona, Porady ogrodnicze (28 of 30 articles)
zabity ślimak muszla SXC Emanuel Lobeck


Zwalczanie ślimaków jest ważne, gdyż uszkadzają one wiele roślin. Dla wielu ogrodników ślimaki to jedne z najbardziej znienawidzonych szkodników ogrodowych. Jest wiele metod ich zwalczania. Przedstawiamy wybrane. Żarłoczne szkodniki "Ślimak, ślimak ...